ÚNOR / BŘEZEN 2024
Tým krajinářského atelieru Pro.luka využívá finančních prostředků, uspořených díky nižší vysoutěžené ceně na dodavatele prací, a rozšiřuje projektovou dokumentaci o další zelené prvky a plochy. Celkový počet výsadeb se zvyšuje o impozantních 2 475 nových dřevin! Nově můžeme očekávat 50 vícekmenů, zahrnující muchovníky Lamarkovo, višně chloupkaté a šeříky obecné, které dodají našemu prostředí charakter.
Tyto dřeviny doplňuje ještě o 2 425 keřů, jako jsou komule Davidova, ořechoplodec, skalník Dammerův, brslen Fortuneův, hortenzie latnatá, tavolka kalinolistá, meruzalka alpská a vajgélie květnatá. Většina z těchto vybraných dřevin je kvetoucí, čímž vytváří nádhernou a harmonickou kompozici v průběhu celé sezóny.
Tyto dřeviny budou vysázeny na stávajících plochách, ale vznikají také nové úseky.
O další výsadbu budou doplněny 4 stávající záhony následovně:
Plocha 3 – U komunitního centra- Plocha 5 – U zvoničky- Plocha 6 – K Rokli- Plocha 8 – U Syslováku.
Dále vytváříme 4 nové plochy. Všechny tyto nové plochy se nacházejí podél či v bezprostřední blízkosti ulice Průběžná a na první výsadbu místně i obsahově navazují a doplňují ji: Plocha 1 – zastávka Remízky, Plocha 2 – zastávka Přemyšlení, Plocha 4 – před kapitulou, Plocha 7 – zastávka Veltěž.
Těší nás, že jsme mohli ve spolupráci se SFŽP přidat další prvky zelené infrastruktury. Taktéž výběr druhů dřevin byl zachován i v této druhé fázi. Celkově je tak zachován jednotný ráz po celé délce ulice Průběžné.
Jelikož se blíží konec projektu, nemeškáme s a okamžitě po schválení této dosadby připravujeme záhony pro nové rostliny.
Z důvodu ochrany nových keřových výsadeb v bezprostřední blízkosti intenzivně dopravně zatížené komunikace jsou jako podpůrný a zabezpečovací prvek nově navrženy doprovodné ochranné plůtky.
Důvodem jejich použití je snaha chránit výsadby před poškozením projíždějících aut (najíždějících do záhonů) a případně též neukázněnými chodci. Plůtky jsou navrženy z dřevěných kůlů a jutového lana s ocelovým kordem (antivandal). Dřevěné kůly jsou navrženy z tvrdého dřeva (dub, modřín), kotvených do terénu. Část kůlu v terénu bude ošetřena ochranným nátěrem z gumoasfaltu. Kůly budou dále opatřeny reflexními prvky pro dobrou identifikaci v dopravním prostoru za tmy.
Opomíjena není ani tolik potřebná následná péče. Jelikož je jaro poměrně suché, velice důležitá je pravidelná zálivka. Nová výsadba je také pečlivě zakrácena a pravidelně kontrolována.
Díky vynikajícím úspěchům Zdib v získávání finančních prostředků z Norských fondů bylo rozhodnuto vytvořit dokument, který detailně zachycuje tyto úspěchy. Věříme, že dokument nejen poskytne inspiraci, ale i motivaci pro řadu dalších obcí a měst, aby se zapojily do procesu žádání o dotace z Norských fondů. Tým zkušených profesionálů okamžitě začal svou několikaměsíční práci. Těšíme se na výsledek, který představí nejen jednotlivé aktéry projektů, ale také výsledky mnohaleté práce celých týmů. Naše výsadba zeleně v centrální části obce je jedním ze čtyř projektů, které dokument ve Zdibech zachytí.